Mieszkania dla Młodych - warunki programu i informacje o dopłatach

Program Mieszkanie dla Młodych, w skrócie MdM, powstał z inicjatywy rządu i działa już od 2014 roku. Jego celem jest pomoc osobom w młodym wieku przy zakupie pierwszego domu lub mieszkania. Program przewidziany został na 5 lat i obowiązuje tylko do 2018 roku. MdM polega na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego przez państwo przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego programu.

Mieszkanie dla Młodych - zasady programu

MdM to program dla młodych. Nie powinno zatem dziwić, że głównym warunkiem skorzystania z tego wsparcia jest wiek wnioskodawcy. Najpóźniej wniosek można składać do końca roku kalendarzowego, w którym kończy się 35 lat. O dofinansowanie MdM mogą się ubiegać zarówno małżeństwa (limit wieku obowiązuje młodszego z małżonków), rodziny, single, jak i osoby samotnie wychowujące dzieci. Drugim najważniejszym kryterium jest nieposiadanie wcześniej mieszkania czy domu na własność.

Mieszkanie dla Młodych a warunki dofinansowania

Dofinansowanie nie jest możliwe bez zaciągnięcia kredytu. Dokumenty do MdM są składane razem z wnioskiem o udzielenie kredytu. Kwota dofinansowania wkładu własnego nie jest stała, różni się w zależności od sytuacji życiowej osoby składającej wniosek. Dla bezdzietnych małżeństw i singli jest to 10%, a 15% dla małżeństw i osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko. Analogicznie, 20% w przypadku dwójki dzieci, a trójki - 30%. Dodatkowe 5% na spłatę kredytu można uzyskać, gdy w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania pojawi się trzecie bądź kolejne dziecko. Dopłata jest dostosowana do średniego wskaźnika danego miasta.

Przy zaciąganiu kredytu obowiązują trzy warunki otrzymania dofinansowania. Kredyt musi zostać udzielony wyłącznie na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w kwocie nie niższej niż 50% ceny nieruchomości i na okres nie mniejszy niż 15 lat. Musi również zostać zaciągnięty w polskiej walucie. Można go spłacić po krótszym okresie, jednak jeżeli nastąpi to przed upływem 5 lat, obowiązkiem będzie zwrot części bądź całości dofinansowania wkładu własnego. Warto wiedzieć, że w przypadku wcześniejszej spłaty, banki pobierają dodatkową opłatę z tego tytułu. Wyjątkiem jest uzyskanie 5% dopłaty na spłatę kredytu w sytuacji urodzenia lub przysposobienia trzeciego dziecka.

Dopłaty do mieszkań dla młodych. Uwaga na limity!

Program Mieszkanie dla Młodych przewiduje limity powierzchni nabywanej nieruchomości. Przy lokalach mieszkalnych jest to 75 mkw. powierzchni użytkowej, a liczba ta wzrasta do 85 mkw., gdy nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci. Istnieją również restrykcje cenowe, które kształtują się w zależności od rynków lokalnych.

Wnioski kredytowe można składać do 30 września 2018 roku. Ze względu na dużą popularność programu, środki wyczerpują się niemal zaraz po ich uruchomieniu, dlatego należy się spieszyć. Limity ustanowione na rok 2017 zostały wykorzystane w 50% już w połowie 2016 roku, a od początku 2017 roku widać również ogromne zainteresowanie Polaków MdM. Należy podkreślić, że wnioski na 2018 rok można składać do momentu przekroczenia 50% przeznaczonych środków.

Artykuły

Dopłaty MdM. Co zrobić, żeby nie stracić?

Dofinansowanie mieszkania dla młodych w ramach programu MdM cieszy się tak ogromną popularnością, że ostatnia, sierpniowa pula w 2017 roku skończyła się niemal natychmiast po uruchomieniu. To oznacza, że nie wszyscy chętni mogli skorzystać z dofinansowania. Szczęśliwcy, którym się udało, muszą jednak uważać, aby nie stracić pieniędzy MdM.

Więcej...

Co to jest Mieszkanie dla Młodych

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, przewidziany na lata 2014-2018, który wspiera osoby młode w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Dofinansowanie następuje jedynie w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego i dotyczy wkładu własnego. Tak pokrótce można opisać, na czym polega Mieszkanie dla Młodych. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom.

Więcej...

Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z programu MdM w Krakowie

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych, który wspiera osoby w zakupie pierwszego mieszkania, należy spełnic szereg różnych kryteriów. Opisujemy je poniżej. Czy opłaca się Mieszkanie dla Młodych? Po liczbie chętnych w 2016 roku i na początku 2017 roku łatwo wywnioskować, że Polacy postrzegają ten program jako skuteczne wsparcie przy zakupie własnego mieszkania.

Więcej...

Inwestycje