Górna granica stawek podatku od nieruchomości ogłaszana jest każdego roku przez Ministra Finansów. Od nowego roku podatek wzrósł o wskaźnik inflacji, a więc o 1,9%. Ile trzeba będzie oddać do gminy?
Od 2018 roku najwyższe opłaty obowiązują głównie w miastach wojewódzkich. Jak podaje Biuletyn Informacji Publicznej, za 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku trzeba zapłacić 0,77 zł za m².
Podatek od nieruchomości odprowadzają wszystkie osoby posiadające mieszkania i lokale użytkowe wyodrębnione prawnie, budynki oraz grunty niebędące gruntami rolnymi ani leśnymi.
- W przypadku posiadania mieszkań w różnych miejscowościach, w każdej z gmin należy złożyć odrębną informację, a jeżeli właścicieli nieruchomości jest np. dwóch, wystarczy, że taki formularz dostarczy jeden z nich - wyjaśnia prezes Grupy Deweloperskiej Geo. - Należy pamiętać również o możliwości dodatkowego zwolnienia z podatku od nieruchomości, gdyż urzędy mają prawo do wprowadzania takich ulg. Oczywiście, w każdej miejscowości sytuacja może wyglądać nieco inaczej, dlatego warto zapoznać się z tym w konkretnej gminie - dodaje.
Kiedy mija termin płatności? Kogo obejmuje zwolnienie z podatku? Przeczytajcie wypowiedź naszego eksperta w artykule opublikowanym 23.01.2018 r. na portalu dziennik.pl.
Zachęcamy do lektury!