Nieruchomość na sprzedaż
Geo, Mieszkanie i Dom Sp. z o.o. prezentuje Pałac Wallenberg-Pachalych, położony przy ul. Szajnochy 10 we Wrocławiu.
Lokalizacja
Nieruchomość położona jest w bardzo atrakcyjnej i prestiżowej lokalizacji w ścisłym centrum Wrocławia, przy ul. Karola Szajnochy 10 na zapleczu Placu Solnego, połączonego z Rynkiem.
Otoczenie nieruchomości to zespół XVII i XIX wiecznych pałaców. Od strony południowej przebiega ulica Kazimierza Wielkiego. W sąsiedztwie nieruchomości znajdują się obiekty w zabudowie zwartej
o charakterze biurowym, usługowym, a także budynki mieszkalne z funkcją usługową w poziomie parteru.
Do zalet lokalizacji nieruchomości należy przede wszystkim położenie w centralnej strefie miasta, na terenie o wysokim poziomie zurbanizowania, stanowiącym głównie skupisko budynków o charakterze administracyjnym i komercyjnym, w otoczeniu głównych ciągów komunikacyjnych, w pobliżu centralnego placu spacerowego miasta. W pobliżu znajduje się niedawno wybudowane Narodowe Forum Muzyki.
Opis nieruchomości
Działka nr 32 w całości zabudowana jest pałacem, w części północnej czterokondygnacyjnym, w części południowej trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym, z niewielkim dziedzińcem w środku.
Rys historyczny:
Pałac Wallenberg-Pachaly to prestiżowa siedziba rodu Wallenberg-Pachaly, zbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu, jest autorskim dziełem Karla Gottharda Langhansa. Pałac, został zbudowany w latach 1785 - 1787 i reprezentuje wyjątkowy dla architektury Wrocławia typ rezydencji, w której wzajemnie przeplatają się motywy angielskiego palladianizmu, widoczne w konstrukcji elewacji oraz wzory francuskie, wykorzystane przy projektowaniu wnętrz.
Wejście do gmachu to wysoki na dwa piętra portyk a w nim klatka schodowa, owalna, z rozbudowanym systemem schodów, które prowadziły do prywatnych pokojów. Pierwsze piętro było luksusową rezydencją. W salonie zachowały się stiuki, kominek z kariatydami, cztery narożne wnęki flankowane jońskimi kolumnami oraz plafon z malowidłem przedstawiającym alegorię czasu. Chronos został tu zobrazowany w niespotykany sposób – zwykle przedstawiany jako surowy mężczyzna z kosą, tu gra na flecie, kosę jednak przytrzymując. Autorem fresku z 1788 r. jest Philipp Anton Bartsch.
Do 1945 r. swoje biura miał tu m.in. Commerzbank. Po II wojnie obiekt przejął Uniwersytet Wrocławski.
Podstawowe parametry budynku:
- Powierzchnia zabudowy: 1174 m2
- Powierzchnia użytkowa: 4055 m2 (w tym 120 m2 wewnętrznego dziedzińca)
- Budynek posiada wszystkie niezbędne przyłącza i instalacje (wodociągową, elektryczną, kanalizacyjną, centralne ogrzewanie (miejskie), teleinformatyczną, przeciwpożarową (czujniki dymowe i ogniowe).
- Stan techniczny budynku: do remontu (obecny właściciel prowadzi prace projektowo – planistyczne związane z generalnym remontem i rewitalizacją obiektu).
Możliwości zagospodarowania (funkcja budynku):
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym Uchwałą nr X/202/03 Rady Miejskiej Wrocławia z 12 czerwca 2003 roku, teren na którym położony jest Pałac oznaczony jest symbolem 19UC – tereny przeznaczone pod usługi cenotwórcze z przeznaczeniem uzupełniającym pod funkcję mieszkaniową.
Pod pojęciem usługi centrotwórcze rozumieć należy prestiżowe usługi o wysokim standardzie z dominującymi funkcjami administracji – biura, banki; kultury i rozrywki - sale wystawiennicze i koncertowe, kluby, obsługi turystów – hotele, gastronomia, biura podróży, ekskluzywny handel detaliczny i rzemiosło.
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków Miasta Wrocławia.
Planowane funkcje poszczególnych kondygnacji:
- piwnice: usługowa, usługowa – magazynowa,
- parter: handlowo – usługowa,
- pierwsze, drugie i trzecie piętro: mieszkalno – biurowa, usługowa.
KONTAKT
Andrzej Stypka
nr tel. 12-6232159 i 725 590 400
andrzej.stypka@geogrupa.pl