Co oznacza stan deweloperski i stan „pod klucz”?

Mieszkanie od dewelopera możemy kupić w zróżnicowanym standardzie. Co to dokładnie oznacza i jaka jest różnica, gdy porównujemy stan deweloperski a „pod klucz”?

Szukając mieszkania, oprócz porównywania cen i lokalizacji, warto zwrócić uwagę na stan, w jakim ma być ono oddane do użytku. Ze względu na to, że nie istnieją przepisy regulujące, co obejmuje stan deweloperski, deweloperski podwyższony i stan „pod klucz”, każdy deweloper może przedstawić nam inne standardy wykończenia. Może to wprowadzać pewien zamęt i trudność, gdy porównujemy stan deweloperski a stan „pod klucz”.

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Na początek sprawdzamy, co oznacza stan deweloperski. Mieszkanie w takim standardzie to zazwyczaj stan pośredni pomiędzy wykończeniem „pod klucz” a stanem surowym. Każdy deweloper oferuje jednak inne standardy, dlatego warto przed zakupem dowiedzieć się, w jakim stanie mieszkanie może być nam zaoferowane. Taką informację znajdziemy w załączniku do umowy. Powinien się tam znaleźć również wykaz rodzajów użytych materiałów i ich klasa. W ten sposób uzyskamy informację, co zawiera stan deweloperski u danego inwestora.

W umowie najlepiej dokładnie określić, jak dana nieruchomość ma zostać wykończona, biorąc pod uwagę poszczególne elementy, takie jak ściany, podłogi, okna, drzwi i instalacje. Jeżeli mieszkanie jest w początkowej fazie budowy, możemy poprosić o postawienie ścianek działowych lub o wykonanie ogrzewania podłogowego. Tego typu zmiany mogą wymagają dopłaty, ale warto je wykonać, ponieważ w następnych etapach budowy będzie to znacznie trudniejsze do realizacji.

Co obejmuje stan deweloperski? Zazwyczaj inwestor ma tu na myśli takie elementy, jak tynk gipsowy, wylewkę podłogową, instalacje wodno-kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne, a także okna i parapety wewnętrzne. Lokale w takim stanie są najbardziej popularne, ponieważ dają możliwość samodzielnego wykończenia i urządzenia przestrzeni. Standard deweloperski to także niższa cena mieszkania. Należy jednak pamiętać, że o ile zaoszczędzimy na zakupie, o tyle później będziemy musieli przeznaczyć wyższą kwotę na prace wykończeniowe.

Niektóre firmy deweloperskie oferują tzw. stan deweloperski podwyższony, który obejmuje wygładzone sufity i ściany pomalowane dwukrotnie, parapety i np. wideodomofon.

Zobacz: Fabryka Czekolady - Kraków ul. Wrocławska 

Stan „pod klucz” - co oznacza?

Mimo, że najpopularniejsze są mieszkania oddawane w stanie deweloperskim, coraz częściej możemy spotkać lokale oferowane z wykończeniem w cenie. Stan „pod klucz” to lokal posiadający wszelkie niezbędne elementy, w tym w pełni wyposażoną kuchnię i łazienkę. Takie mieszkanie jest gotowe do użytkowania, pozostaje tylko wnieść meble i zamieszkać.

W umowie deweloperskiej powinny znaleźć się dokładne opisy użytych materiałów i elementów wyposażenia. Zazwyczaj jednak wykończenie oferowane przez dewelopera jest ograniczone w doborze materiałów, co można uznać zarówno za zaletę, jak i wadę. Oferta wykończeniowa jest przeważnie dostępna w 2-3 wersjach: podstawowej, rozszerzonej i premium. Różnica polega na użyciu materiałów różnego standardu oraz na zakresie prac. Na przykład w podstawowej wersji mogą zostać użyte panele, a w wariancie premium - parkiet lub deski podłogowe. Cena różni się w zależności od wybranego wariantu, ale zwykle waha się w granicach 600-1000 zł/mkw.

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego standardu mieszkania, warto przeanalizować nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Nie wolno także przy tym zapominać, aby dokładnie sprawdzić, co to stan deweloperski u inwestora budującego nasze mieszkanie tak, żeby uniknąć nieporozumień i rozczarowania.