Odbiór mieszkania - 10 rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera wydaje się formalnością, ale w rzeczywistości to bardzo ważny etap procesu zakupu lokalu. Należy przygotować się do tego bardzo starannie. Podpowiadamy, co sprawdzić, odbierając mieszkanie.

Odbiór techniczny mieszkania to tak naprawdę ostatnia prosta, jeden krok do czerpania radości z własnych czterech kątów. Aby jednak tej radości nie zmąciły żadne problemy, wynikające z usterek przejętego lokalu, warto dowiedzieć się wcześniej, jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera i jak się do tego przygotować. Od razu podpowiadamy, że najlepiej umówić się na przejęcie lokalu o takiej porze, aby było zapewnione dzienne światło. Wtedy ewentualne mankamenty nieruchomości łatwiej zauważyć. Ile trwa odbiór mieszkania? Warto przeznaczyć na oglądanie lokalu co najmniej 2 godziny. Wcześniej trzeba raz jeszcze przeczytać uważnie umowę, aby móc porównać stan faktyczny z jej zapisami. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, żeby przeprowadzić odbiór nowego mieszkania od dewelopera i ocenić stan techniczny lokalu, warto wynająć doświadczonego inspektora budowlanego.

Teraz czas na odbiór techniczny mieszkania. Co sprawdzić? Podpowiadamy w 10 punktach.

 • Pomiar powierzchni mieszkania

  Bez wątpienia jedną z ważniejszych kwestii jest pomiar powierzchni mieszkania przy odbiorze. Nie zapominajmy, że to właśnie metraż mieszkania pochłania większość kosztów zakupu lokalu. Dlatego należy sprawdzić, czy mieszkanie rzeczywiście jest tak duże, jak zapisano to w umowie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na szczegółowe zapisy, które określają czy na przykład liczymy metraż z tynkiem itp. Co gdy powierzchnia mieszkania jest mniejsza niż w umowie? W takim przypadku mamy prawo odstąpić od umowy.

 • Sprawdzenie ścian i podłóg

  Odbiór mieszkania deweloperskiego nie może odbyć się także bez sprawdzenia stanu ścian i podłóg. Trzeba zweryfikować, czy ściany i sufity trzymają pion oraz poziom. Istotne jest także to, czy kąty są proste. Najłatwiej sprawdzić to zwykłą ekierką lub kątownikiem. Podłogi również powinny zostać sprawdzone pod względem poziomu. W przypadku mieszkań na parterze warto także sprawdzić grubość wylewki (niestety, konieczne wiercenie) – jeśli będzie cieńsza niż 5 cm, przełoży się to na wyższe rachunki za ogrzewanie. W przypadku mieszkań na ostatnim piętrze należy szczególną uwagę zwrócić na wszelkie plamy lub odbarwienia na sufitach i ścianach. Mogą one świadczyć o błędach przy wykonaniu dachu, co z kolei powoduje przedostawanie się wilgoci.

 • Szczelność drzwi i okien

  Nie ma nic gorszego niż nieszczelne drzwi i okna w nowym lokalu. Dlatego odbiór mieszkania od dewelopera krok po kroku powinien uwzględniać także kwestie związane ze stolarką. Szczelność drzwi i okien można sprawdzić, umieszczając kawałek papieru między ramą a futryną. Jeśli po zamknięciu skrzydła można bez problemu wyjąć papier, to dowód na brak szczelności. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne rysy na drzwiach i oknach. Przy okazji pamiętajmy, że odbiór nowego mieszkania od dewelopera musi zakończyć się przekazaniem kluczy do wszystkich drzwi również do klatki schodowej, garażu, piwnicy i skrzynki na listy.

 • Instalacje

  Zapytajmy dewelopera o protokół pomiaru izolacji elektrycznej. Podobnie trzeba sprawdzić instalację gazową i kanalizacyjną. Na etapie odbioru mieszkania działania instalacji nie da się sprawdzić, ponieważ media najczęściej nie są jeszcze podłączone do lokalu, zwykle zgłoszenie do dystrybutora następuję po odbiorze mieszkania.

 • Ogrzewanie

  Kolejny krok to weryfikacja instalacji grzewczej. Jeśli istnieje taka możliwość, powinniśmy włączyć ogrzewanie chociaż na kilka minut. Należy także sprawdzić, czy liczba grzejników i ich usytuowanie zgadza się z dokumentacją. Musimy zwrócić również uwagę na stan grzejników – czy nie są uszkodzone lub zarysowane.

 • Wentylacja

  Sprawna wentylacja w mieszkaniu to kluczowy element. Jej ewentualne niedociągnięcia mogą potem sprawić wiele problemów w codziennym użytkowaniu lokalu mieszkalnego. Najlepiej porównać plany z faktycznym usytuowaniem pionów wentylacji. Zweryfikować należy działanie wentylacji, w tym celu najlepiej zamknąć drzwi i okna, zapalić świeczkę i obserwować, w jakim kierunku ucieka dym, jeśli w kierunku kratek wentylacyjnych, wszystko jest w porządku.

 • Dylatacje

  Dylatacje to często kwestia pomijana przy odbiorze mieszkania od dewelopera. Tymczasem złe wykonanie dylatacji powoduje pękanie płytek na podłodze lub pękanie tynku na ścianach. Dylatacja jest wąską przerwą w wylewce lub na styku ścian działowych i nośnych. Dylatacja powinna znajdować się po stronie pomieszczenia, do którego otwierają się drzwi oraz oddzielać ścianę działową od stropu.

 • Internet i telewizja

  Warto pamiętać, że budynki które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku muszą posiadać instalacje internetowe oraz pozwalające na podpięcie telewizji kablowej i naziemnej. Prawdopodobnie nie będziemy mogli przetestować na tym etapie działania takich instalacji, ale warto o nie zapytać.

 • Zgodność z projektem

  Warto zwrócić uwagę na wszystkie elementy, naniesione na projekt. Potem trzeba ich poszukać w mieszkaniu. Może tutaj chodzić o różne elementy jak na przykład podpięcia sanitariatów. Sprawdzić trzeba, czy wykonane zostały wszystkie tynki i wylewki (także na balkonie), parapety itd.

 • Weryfikacja otoczenia

  Odbierając mieszkanie od dewelopera, warto wyjść również poza sam lokal mieszkalny. Przede wszystkim trzeba sprawdzić balkon i zwrócić uwagę na stan balustrady oraz posadzki.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że nie należy się spieszyć, odbierając nowe mieszkanie. Trzeba zweryfikować wszystkie elementy, o których napisaliśmy wyżej, ale także te, które zwrócą naszą uwagę jakimiś niedociągnięciami. Wszystkie uszkodzenia i niedoróbki należy wymienić w protokole zdawczo-odbiorczym.